Mistrz znowu w formie!

Tym razem inaczej

Stephen King oddaje do rąk czytelników swoją najnowszą książkę Billy Summers z www.taniaksiazka.pl. Po raz kolejny porzuca horror na rzecz thrillera kryminalnego. Tym razem przedstawia nam wszystko z perspektywy głównego bohatera, który ma do wykonania zadanie, które nie do końca idzie po jego myśli. Kłopoty zaczynają się w momencie, gdy zda sobie sprawę, że zabrnął w swoich przekonaniach za daleko. Szczęśliwie z pomocą przyjdzie dziewczyna. I to nie byle jaka – taka, o której marzył całe życie.

Tytułowy bohater jest byłym żołnierzem, który po powrocie z Iraku zajął się niebagatelnym zajęciem – podjął się pracy płatnego zabójcy. Nie bierze każdej oferowanej mu pracy, a tylko te, w której może realizować swoją misję. Chce eliminować ludzi, którzy są toksyczni dla społeczeństwa i robią coś, co w jego kanonie wartości uchodzi za negatywne. By wypełnić ostatnie zlecenie musi się przyłożyć i przenieść do małego miasteczka, które, jak zawsze u autora, rządzi się swoimi prawami i posiada swoje tajemnice. Takie, o których wiedzą wszyscy mieszkańcy, ale skrupulatnie bronią ich przed przyjezdnymi.

U Kinga po staremu


Jesteśmy w małym miasteczku, do złudzenia przypominającym Castle Rock, w którym wszyscy się znają i świat płynie swoim tempem. By podnieść wiarygodność Billy opowiada wszystkim, że przyjechał tu jako pisarz, potrzebujący ciszy i spokoju, by skończyć swoją nową powieść. Z nadmiaru czasu faktycznie zaczyna pisać, będąc przekonanym, że nikt nigdy jego zapisków nie przeczyta. Z nich wyłania się przeszłość Billy’ego, jego marzenia, pragnienia i nieudane życiowe wybory. Przebija się również silne przekonanie, że jako żołnierz może sobie pozwolić na więcej, niż inni ludzie.

Alice, kobieta, która niespodziewanie pojawi się w jego życiu, zmieni wszystko. Od razu będzie wiadomo, że te dwie dusze poszukiwały się od wieków i do siebie pasują. Nie jest wiadomym, dlaczego wybierają takich, a nie innych partnerów oraz dlaczego ich emocje są tak skrajne, a wybory czasami trudne do skomentowania. Im więcej się o nich dowiemy, tym silniej zaangażujemy się w ich biografie, będziemy też kibicować jednej z postaci, by zrobiła wszystko, co planuje, by zapomnieć o przeszłości. Całość rozgrywa się na tle pojedynku na śmierć i życie, w którym Billy po raz pierwszy robi poważny błąd w swoich założeniach. Od tej pory będzie nie tylko polującym, ale też ofiarą tego, co spotka go za zbyt ochoczą zabawę w Boga. A z tego nie ma już wyjścia.